The Three Towers Hike

SCOUT EVENT (25km) RESULTS 2014

STATISTICS

Number of Scout Teams that started: 30

Number of Scout Hikers that started: 112

Number of Scout Hikers that finished: 94 (84%)

Slowest Finishing time: 10 hrs 36 mins

LISTINGS

Full listing for all Scout Hikers who have completed or retired from the event.

TIME HIKER NAME TEAM (GROUP) AWARD
04hrs 13mins 137D ALEXANDER SMITH 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH FLYING FOXES) GOLD
04hrs 13mins 137C SAM MOORS 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH FLYING FOXES) GOLD
04hrs 13mins 137B DYLAN JEALOUSE 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH FLYING FOXES) GOLD
04hrs 13mins 137A JOSHUA TAYLOR 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH FLYING FOXES) GOLD
04hrs 36mins 138D CODY FOURACRE 63RD READING (WE BLAME CALLUM) GOLD
04hrs 36mins 138C JACOB CORRE 63RD READING (WE BLAME CALLUM) GOLD
04hrs 36mins 138B ADAM HALBERT 63RD READING (WE BLAME CALLUM) GOLD
04hrs 36mins 138A JACK DALE 63RD READING (WE BLAME CALLUM) GOLD
05hrs 23mins 125B OSCAR PERRY 73RD READNG (73RD A) GOLD
05hrs 23mins 125A ARCHIE ROWELL 73RD READNG (73RD A) GOLD
05hrs 42mins 129C SPENCER BOUNDS 1ST BINFIELD AIR SCOUTS (THE VOSTOK 1 ANNIVERSARY FLIGHT) GOLD
05hrs 42mins 129B DANIEL SMITH 1ST BINFIELD AIR SCOUTS (THE VOSTOK 1 ANNIVERSARY FLIGHT) GOLD
05hrs 42mins 129A JAMES SIBLEY 1ST BINFIELD AIR SCOUTS (THE VOSTOK 1 ANNIVERSARY FLIGHT) GOLD
05hrs 48mins 117D HENRY WOOD 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH BOUNDING BADGERS) GOLD
05hrs 48mins 117C ELLA SEHRINGER 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH BOUNDING BADGERS) GOLD
05hrs 48mins 117B ANDREW DUNN 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH BOUNDING BADGERS) GOLD
05hrs 48mins 117A JOSHUA ELSEY 1ST FINCHAMPSTEAD (FINCH BOUNDING BADGERS) GOLD
05hrs 48mins 115C THOMAS ROBINSON 73RD READING (73RD B) GOLD
05hrs 48mins 115B JACK WILLIAMS 73RD READING (73RD B) GOLD
05hrs 48mins 115A JOSEPH MASOERO 73RD READING (73RD B) GOLD
05hrs 51mins 101D THOMAS NICHOLLS 89TH READING (THE 4 MUSKETEERS) GOLD
05hrs 51mins 101C TOBY FITTON 89TH READING (THE 4 MUSKETEERS) GOLD
05hrs 51mins 101B MARCUS CLEARE 89TH READING (THE 4 MUSKETEERS) GOLD
06hrs 04mins 124D HEDLEY RUEGG 3RD READING (ALFIES ANGELS) GOLD
06hrs 04mins 124C RACHEL HOLLEY 3RD READING (ALFIES ANGELS) GOLD
06hrs 04mins 124B ALFIE COOPER 3RD READING (ALFIES ANGELS) GOLD
06hrs 04mins 124A LEILA ALJIBAR 3RD READING (ALFIES ANGELS) GOLD
06hrs 06mins 132D JAMES GARDNER 1ST OWLSMOOR (OWLSMOOR OLYMPIANS) GOLD
06hrs 06mins 132C CARL HARGREAVES 1ST OWLSMOOR (OWLSMOOR OLYMPIANS) GOLD
06hrs 06mins 132B CAMERON HUGHES 1ST OWLSMOOR (OWLSMOOR OLYMPIANS) GOLD
06hrs 06mins 132A PATRICK MESSENGER 1ST OWLSMOOR (OWLSMOOR OLYMPIANS) GOLD
06hrs 21mins 122C TOM PARKINSON 84TH READING (3RD TIME LUCKY) GOLD
06hrs 21mins 122B MOLLIE IRVIN 84TH READING (3RD TIME LUCKY) GOLD
06hrs 21mins 122A ANNA PRITCHARD 84TH READING (3RD TIME LUCKY) GOLD
06hrs 33mins 114D TOBY MASTERS 3RD READING (MORE SOUTHVIEW STROLLING) SILVER
06hrs 33mins 114C TOMASEN HALEY 3RD READING (MORE SOUTHVIEW STROLLING) SILVER
06hrs 33mins 114B ALEX MANSFIELD 3RD READING (MORE SOUTHVIEW STROLLING) SILVER
06hrs 33mins 114A KIT TAYLOR 3RD READING (MORE SOUTHVIEW STROLLING) SILVER
06hrs 33mins 107C LUCY PENTON 1ST READING YMCA SEA SCOUTS (NO NAME YET) SILVER
06hrs 33mins 107B AYESHA AHMED 1ST READING YMCA SEA SCOUTS (NO NAME YET) SILVER
06hrs 33mins 107A JENSEN BALES 1ST READING YMCA SEA SCOUTS (NO NAME YET) SILVER
06hrs 48mins 100C KIERAN JONES 2ND THATCHAM (ODIN ONWARD) SILVER
06hrs 48mins 100B ADAM HAMS 2ND THATCHAM (ODIN ONWARD) SILVER
06hrs 48mins 100A JOSH BULLOCK 2ND THATCHAM (ODIN ONWARD) SILVER
06hrs 49mins 119C PAUL SAUNDERS 1ST BINFIELD AIR SCOUTS (STS-1 ANNIVERSARY FLIGHT) SILVER
06hrs 49mins 119B HARRY KINCADE 1ST BINFIELD AIR SCOUTS (STS-1 ANNIVERSARY FLIGHT) SILVER
06hrs 49mins 119A LEWIS ATWELL 1ST BINFIELD AIR SCOUTS (STS-1 ANNIVERSARY FLIGHT) SILVER
06hrs 54mins 116D KIMBERLEY FORBES 1ST TWYFORD (TWYFORD GAZELLES) SILVER
06hrs 54mins 116C ELLIE WINTERBURN 1ST TWYFORD (TWYFORD GAZELLES) SILVER
06hrs 54mins 116B ALEXANDRIA BRAMLEY 1ST TWYFORD (TWYFORD GAZELLES) SILVER
06hrs 54mins 116A KATIE POLLINGTON 1ST TWYFORD (TWYFORD GAZELLES) SILVER
06hrs 56mins 121D JOSHUA SMYTH 1ST PURLEY AND PANGBOURNE (1ST P) SILVER
06hrs 56mins 121C MIKEY ROCCIA 1ST PURLEY AND PANGBOURNE (1ST P) SILVER
06hrs 56mins 121B GEORGE ARCHER 1ST PURLEY AND PANGBOURNE (1ST P) SILVER
06hrs 56mins 121A TOM ALEXANDER 1ST PURLEY AND PANGBOURNE (1ST P) SILVER
07hrs 14mins 109C LUKE WARD 4TH FRIMLEY HEATHERSIDE (4TH FRIMLEY) SILVER
07hrs 14mins 109B BEN SELWOOD 4TH FRIMLEY HEATHERSIDE (4TH FRIMLEY) SILVER
07hrs 15mins 108D HARRIET MALLOY 1ST WOOLHAMPTON (WOOLHAMPTON - A TEAM) SILVER
07hrs 15mins 108C EOIN CHIPPENDALE 1ST WOOLHAMPTON (WOOLHAMPTON - A TEAM) SILVER
07hrs 15mins 108B CONOR CHIPPENDALE 1ST WOOLHAMPTON (WOOLHAMPTON - A TEAM) SILVER
07hrs 15mins 108A JAKE HUMPHREYS 1ST WOOLHAMPTON (WOOLHAMPTON - A TEAM) SILVER
07hrs 19mins 131D GEORGE MASON 1ST BURGHFIELD (TEAM) SILVER
07hrs 19mins 131C BETH TANNER 1ST BURGHFIELD (TEAM) SILVER
07hrs 19mins 131B JOSH KNOWLES 1ST BURGHFIELD (TEAM) SILVER
07hrs 19mins 131A DAVID RUSSELL 1ST BURGHFIELD (TEAM) SILVER
07hrs 49mins 103D STEVEN JOHNSTONE 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (OTTERS) SILVER
07hrs 49mins 103C SAM DAVIS 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (OTTERS) SILVER
07hrs 49mins 103B JAMIE ASHFORD 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (OTTERS) SILVER
07hrs 49mins 103A WILL HALLIDAY 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (OTTERS) SILVER
07hrs 51mins 104D ALEX EIBISCH 3RD READING (FANTASTIC FOUR) BRONZE
07hrs 51mins 104B LOUIS COOPER 3RD READING (FANTASTIC FOUR) BRONZE
07hrs 51mins 104A OLIVER WOOD 3RD READING (FANTASTIC FOUR) BRONZE
08hrs 19mins 126D WILLIAM BROWN 1ST SONNING-ON-THAMES (SONNING HEROES) BRONZE
08hrs 19mins 126C MATTY CAMPBELL 1ST SONNING-ON-THAMES (SONNING HEROES) BRONZE
08hrs 19mins 126B MARK FORRER 1ST SONNING-ON-THAMES (SONNING HEROES) BRONZE
08hrs 19mins 126A OLI DREW 1ST SONNING-ON-THAMES (SONNING HEROES) BRONZE
08hrs 19mins 123D HANNAH LEE 1ST COMPTON (COMPTON CHASERS) BRONZE
08hrs 19mins 123C JACOB SOUTHGATE 1ST COMPTON (COMPTON CHASERS) BRONZE
08hrs 19mins 123B TOBY STENT 1ST COMPTON (COMPTON CHASERS) BRONZE
08hrs 19mins 123A HARRY DOWNES 1ST COMPTON (COMPTON CHASERS) BRONZE
10hrs 09mins 105D JACK LAYFIELD 79TH READING (THE CHIEFTAINS) BRONZE
10hrs 09mins 105B ELLIS CARNE 79TH READING (THE CHIEFTAINS) BRONZE
10hrs 09mins 105A OWEN FOULKES 79TH READING (THE CHIEFTAINS) BRONZE
10hrs 16mins 113D GRIFFIN MARTIN 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (KINGFISHERS) BRONZE
10hrs 16mins 113C MIA HOLMES 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (KINGFISHERS) BRONZE
10hrs 16mins 113B BEN CROOK 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (KINGFISHERS) BRONZE
10hrs 16mins 113A CERYS BAXTER 1ST MAIDENHEAD SEA SCOUTS (KINGFISHERS) BRONZE
10hrs 19mins 106D ADAM PARKER 1ST TWYFORD (TWYFORD CHEETAHS) BRONZE
10hrs 19mins 106C LUKE PARKER 1ST TWYFORD (TWYFORD CHEETAHS) BRONZE
10hrs 19mins 106A DAVID ALDERMAN 1ST TWYFORD (TWYFORD CHEETAHS) BRONZE
10hrs 36mins 112B JACK BANKS 1ST THATCHAM (1ST THATCHAM SCOUT 2) BRONZE
10hrs 36mins 102C WILLIAM GREASLEY 1ST THATCHAM (1ST THATCHAM SCOUT 1) BRONZE
10hrs 36mins 102B SCOTT FLACK 1ST THATCHAM (1ST THATCHAM SCOUT 1) BRONZE
10hrs 36mins 102A LIAM TARRY 1ST THATCHAM (1ST THATCHAM SCOUT 1) BRONZE
RETIRED CP9 110D JODIE O'SULLIVAN 2ND THATCHAM (THOR TREKKERS)
RETIRED CP9 110C ABBIE THEARLE 2ND THATCHAM (THOR TREKKERS)
RETIRED CP9 110B TOBY RAWLINGS 2ND THATCHAM (THOR TREKKERS)
RETIRED CP9 110A OLIVER JACKSON 2ND THATCHAM (THOR TREKKERS)
RETIRED CP6 112A ILAN GOREN 1ST THATCHAM (1ST THATCHAM SCOUT 2)
RETIRED CP6 130D GIORGIA MCCANN 1ST COLD ASH (COLDASHCOBRA)
RETIRED CP6 130C ADAM PRYOR 1ST COLD ASH (COLDASHCOBRA)
RETIRED CP6 130B JAMES PRYOR 1ST COLD ASH (COLDASHCOBRA)
RETIRED CP6 130A NOAH RUSSEL 1ST COLD ASH (COLDASHCOBRA)
RETIRED CP6 101A PATRICK SHARMAN 89TH READING (THE 4 MUSKETEERS)
RETIRED CP4 105C CONNOR SCOTT 79TH READING (THE CHIEFTAINS)
RETIRED CP4 106B ALEX CAESAR 1ST TWYFORD (TWYFORD CHEETAHS)
RETIRED CP3 111C CONNOR PRYOR 1ST COLD ASH (COLDASHWOLVES)
RETIRED CP3 111B JOEL KILBANE 1ST COLD ASH (COLDASHWOLVES)
RETIRED CP3 111A CALLUM POMFRET 1ST COLD ASH (COLDASHWOLVES)
RETIRED CP2 109A JAMES DUNBAR 4TH FRIMLEY HEATHERSIDE (4TH FRIMLEY)
RETIRED CP2 112C A N OTHER 1ST THATCHAM (1ST THATCHAM SCOUT 2)
RETIRED CP1 125C JOSEPH ALLCHURCH 73RD READNG (73RD A)

Unsplashed background img 2